Aurealis Awards
Aurealis Awards - Home
Aurealis Awards - About Us
Aurealis Awards - Rules and Conditions
Aurealis Awards - Entry Forms
Aurealis Awards - Entries
Aurealis Awards - finalists_winners
Aurealis Awards - Judges
Aurealis Awards - FAQ
Aurealis Awards - Contact
Aurealia Awards
Aurealis Awards - Winners

Discover the best Australian science fiction, fantasy and horror of 2009.

Congratulations to the finalists for the 2009 Aurealis Awards!

Winners will be announced at the Aurealis Awards ceremony at the Judith Wright Centre of Contemporary Arts in Brisbane on Saturday 23 January 2010. Tickets for the ceremony will be available from the Judith Wright Centre box office shortly.

Download the complete list of award finalists: PDF (75kb)

2009 FINALISTS

best science fiction novel

Andrew McGahan, Wonders of a Godless World, Allen & Unwin

Sean Williams, The Grand Conjunction, Astropolis Book Three, Orbit

best science fiction short story

Peter M. Ball, ‘Clockwork, Patchwork and Ravens’, Abyss & Apex Magazine May 2009

Peter M. Ball, ‘To Dream of Stars: An Astronomer's Lament’, Abyss & Apex Magazine October 2009

Christopher Green, ‘A Hundredth Name’, Abyss & Apex Magazine #31

Greg Mellor, ‘Defence of the Realm’, Cosmos #25

Mike Resnick & Lezli Robyn, ‘Soulmates’ Asimov's September 2009

best fantasy novel

Peter M. Ball, Horn, Twelfth Planet Press

Trudi Canavan, Magician's Apprentice, Orbit

Glenda Larke, The Last Stormlord, HarperVoyager

K.E. Mills, Witches Incorporated, HarperVoyager

K.J. Taylor, The Dark Griffin, HarperVoyager

best fantasy short story

Christopher Green, ‘Father’s Kill’, Beneath Ceaseless Skies #24

Ian McHugh, 'Once a Month, On a Sunday’, Andromeda Spaceways Inflight Magazine #40, Andromeda Spaceways Publishing Co-operative Ltd

Tansy Rayner Roberts, ‘Siren Beat’, Roadkill/Siren Beat, Twelfth Planet Press

Angela Slatter, ‘Words’ The Lifted Brow #5

Lucy Sussex, ‘Something Better than Death’, Aurealis #42, Chimaera Publications

best horror novel

Peter M. Ball, Horn, Twelfth Planet Press

Honey Brown, Red Queen, Penguin Australia

Stephen M. Irwin, The Dead Path, Hachette Australia

Tracey O’Hara, Night's Cold Kiss, HarperCollins Publishers Australia

Kaaron Warren. Slights, Angry Robot Books

best horror short story

Felicity Dowker, ‘Jesse's Gift’, Andromeda Spaceways Inflight Magazine #40, Andromeda Spaceways Publishing Co-operative Ltd

Christopher Green, 'Having Faith', Nossa Morte, February 2009

Paul Haines, 'Wives', X6, Coeur de Lion Publishing

Paul Haines, 'Slice of Life - A Spot of Liver', Slice of Life, The Mayne Press

Andrew J. McKiernan, 'The Message', Midnight Echoes, Australian Horror Writers Association

best anthology

Alisa Krasnostein (editor), New Ceres Nights, Twelfth Planet Press

Keith Stevenson (editor), X6, Coeur de Lion Publishing

Jonathan Strahan (editor), Eclipse 2, Night Shade Books

Jonathan Strahan (editor), Eclipse 3, Night Shade Books

Jonathan Strahan (editor), The New Space Opera 2, Harper Eos

best collection

Deborah Biancotti & Alisa Krasnostein (editors), A Book of Endings, Twelfth Planet Press

Greg Egan, Oceanic, Gollancz

Paul Haines & Geoff Maloney (editors), Slice of Life, The Mayne Press

Robbie Matthews & Donna Hanson (editors), Johnny Phillips Werewolf Detective, Australian Speculative Fiction

best illustated book/graphic novel

Nathan Jurevicius, Scarygirl, Allen & Unwin

Bruce Mutard, The Silence, Allen & Unwin

Emily Rodda & Marc McBride Secrets of Deltora, Scholastic Australia

Madeleine Rosca Hollow Fields, Seven Seas Entertainment

best young adult novel

Kate Forsyth, The Puzzle Ring, Pan Macmillan

Cassandra Golds, The Museum of Mary Child, Puffin Books

Glenda Millard, A Small Free Kiss in the Dark, Allen & Unwin

Scott Westerfeld, Leviathan Trilogy: Book One, Penguin

Sean Williams, Scarecrow, HarperCollins Publishers Australia

best young adult short story

Joanne Anderton, ‘Dragon Bones’, Andromeda Spaceways Inflight Magazine #39, Andromeda Spaceways Publishing Co-operative Ltd

Sue Isle, ‘Paper Dragons’, Shiny #5, Twelfth Planet Press

Ian McHugh, ‘Once a Month, on a Sunday’, Andromeda Spaceways Inflight Magazine #40, Andromeda Spaceways Publishing Co-operative Ltd

Tansy Rayner Roberts, ‘Like Us, Shiny #5, Twelfth Planet Press

Cat Sparks, ‘Seventeen’, Masques, CSFG

best children’s novel

Deborah Abela, The Remarkable Secret of Aurelie Bonhoffen, Random House Australia

Kate Constable, Cicada Summer, Allen & Unwin

Jen Storer, Tensy Farlow and the Home for Mislaid Children, Penguin/Viking

Gabrielle Wang, A Ghost in My Suitcase, Puffin Books

best children’s illustrated work/picture book

Graeme Base, Enigma, Penguin/Viking

Anna Fienberg (author), Kim Gamble (illustrator), Tashi and the Golem, Allen & Unwin

Pamela Freeman (author), Kim Gamble (illustrator), Victor's Challenge, Walker Books Australia

Dan McGuiness, Pilot and Huxley, Omnibus Books

Gregory Rogers, The Hero of Little Street, Allen & Unwin